«Студентлар стартапы» конкурсының беренче дулкынына йомгак ясалды

2022 елның 13 июле, чәршәмбе

Инновацияләргә ярдәм фонды «Студентлар стартапы» конкурсының беренче дулкынына нәтиҗәләр ясады. Россиядә конкурсның беренче дулкынында барлыгы 650 җиңүче билгеләнде. Татарстан Мәскәүдән соң җиңүчеләр саны буенча икенче булды: 81 җиңүче (вуз студентлары һәм аспирантлары) инновацион проектларны гамәлгә ашыру өчен 1 млн.сумга кадәр грантлар алачак.
Икенче дулкында катнашу өчен гаризалар 15 июльгә кадәр әлеге сайтта кабул ителә https://fasie.ru/studstartup, гаризаны конкурсның беренче дулкынында катнашучылар да бирә ала.

Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры Айнур Айделдинов Цифрлы үсешкә ярдәм итү берләшмәсе утырышында укучыларның һәм фәнни-педагогик хезмәткәрләрнең эшкуарлык күнекмәләрен ачыклау һәм үстерү, шулай ук технологик яңалыкларга ихтыяҗны арттыру мөһимлеген билгеләде, анда Татарстанда «Университет технологик эшкуарлыгы платформасы» федераль проектын гамәлгә ашыру турында фикер алышынды.

Исегезгә төшерәбез, проект студентларның технологик эшкуарлык системасын төзүгә һәм үстерүгә юнәлдерелгән, бу яңа югары технологияле эш урыннары булдырырга һәм чиктән тыш мөһим технологияләрне урнаштырырга ярдәм итәчәк. Проект кысаларында югары уку йортларына һәм стартап-студентларга, аспирантларга, университет мөгаллимнәренә башлангыч стадияләрдәге югары технологияле бизнеска ярдәм итүнең яңа инструментлары хисабына ярдәм итү, шулай ук студентларны технологик эшкуарлыкка җәлеп итү, университет стартапларына инвестицияләр җәлеп итү планлаштырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: